Co warto wiedzieć o kotłach zasypowych?

Rodzaje kotłów zasypowych

Kotły zasypowe to urządzenia grzewcze, przeznaczone do spalania paliw stałych. Zasada ich działania opiera się na spalaniu węgla drzewnego, miału lub drewna metodą tradycyjną. Obecnie produkowane kotły zasypowe są wysokowydajne, funkcjonalne i uwzględniają najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne. W wydaniu ekologicznym, mogą być również przystosowane do spalania biomasy niedrzewnej (brykiet ze słomy, siana, miskantu).

 

Rodzaje kotłów zasypowych

Kotły zasypowe dzielą się na kotły górnego spalania, kotły dolnego spalania oraz kotły spalania górno-dolnego. Rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym jest kocioł zasypowy górnego spalania. To urządzenia bardzo proste w obsłudze, o szerokim zakresie mocy i wysokiej sprawności energetycznej, z możliwością regulacji spalania. Takie nowoczesne kotły zasypowe przystosowane są do montażu zestawu nadmuchowego, posiadają mechanizm regulacji ciągu spalin oraz możliwość montażu sterownika z oprogramowaniem. Ich wydajność wynosi około 80%. Idealnie nadają się do wykorzystania zarówno w gospodarstwach domowych, jak również małych warsztatach i halach. Kotły górnego spalania rozpalamy od góry, dzięki czemu stają się rozwiązaniem oszczędnym i nie emitują do otoczenia szkodliwego dymu. Kotły dolnego spalania umożliwiają czystsze spalanie węgla, co ma wpływ na ich wyższą cenę. Nie wymagają one wygaszania, ale nie można w nich palić paliwami odpadowymi.

 

Jak wybrać kocioł zasypowy?

Wiemy już, że najpowszechniej występującymi kotłami zasypowymi są kotły górnego spalania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła tego typu, aby prawidłowo spełniał on swoją funkcję?

  1. Miarkownik ciągu. Ważne, aby nasz kocioł był wyposażony w mechaniczny lub elektroniczny miarkownik ciągu, dzięki któremu można regulować spalanie i uniknąć wydmuchiwania niezużytego opału do atmosfery.
  2. Kocioł powinien być wąski i wysoki, o dużej pojemności komory zasypowej.
  3. Kotły powinny być wykonane z atestowanej blachy.
  4. Drzwiczki powinny posiadać solidne uszczelnienia. Praktycznym rozwiązaniem jest kocioł z dwoma rodzajami drzwiczek: do popielnika i do rusztu.
  5. Do kotłów zasypowych górnego spalania zalecane są grzejniki o małej pojemności.